معرفی مشهد

معرفی مشهد


مهمترین عاملی که در طول تاریخ در شکل گرفتن محل سکونت کنونی مشهد مؤثر بوده‌است، موقعیت طبیعی حوضه کشف رود و رودخانه اترک می‌باشد. با در نظر گرفتن این عامل به عنوان امری نسبتاً ثابت برای جذب جمعیت، می‌توان تأثیر عوامل تاریخی و سیاسی و اجتماعی و مذهبی را در دوره‌های مختلف بررسی نمود. حوضه رودخانه کشف رود در تمام دوره اسلامی و حتی در دوره پیش از اسلام از مراکز عمده سکونت در خراسان شمالی بوده‌است. در دوره اسلامی مهمترین و پرجمعیتی ترین سکونتگاه، حوضه کشف رود ولایت توس بوده که مرکز آن شهر تابران بوده‌است. به مرور زمان از اهمیت شهرهای تابران و نیشابور کاسته و آبادیهای جدیدی به اسامی نوغان و سناباد رشد نمودند. سناباد در ۲ کیلو متری نوقان قرار داشته و کاخ حمید بن قحطبه طلائی والی خراسان که اکنون عمارت آستانه شهر مقدس مشهد است در میان باغ بزرگی در این دهکده قرار داشته‌است در بهار سال ۱۹۳ه-ق هنگامی که هارون جهت سرکوب شورشی در سمرقند به نوقان رسید مریض و سپس فوت نمود وی وصیت نموده بود پس از مرگ او را در باغ مجاور محل اقامتش دفن نمایند .. images
مآمون جانشین هارون پس از گذشت چند سالی از خلافتش در اثر طغیانی که علیه وی در عراق پدید آمد به قصد آنکه تمایل شیعیان را به خود جلب کند «حضرت رضا(ع)» را به ولایت عهدی نامزد کرد . حضرت رضا (ع) پس از یکسال اقامت در مرو عازم بغداد شدند ، وقتی به قریه نوقان رسیدند به منزلامیر سناباد وارد و آن حضرت در آنجا مسموم و در سال ۲۰۲یا ۲۰۳ ه-ق پس از سه روز وفات یافته و پیکر مطهرشان در باغ حمید بن قحطبه در ۱/۵کیلومتری قریه سناباد مدفون شد ،ازهمان زمان نقطه مذکور به نام مشهد الرضا و بعد به اختصار مشهد نام گرفت.
شهر مشهد دارای مکانهای دیدنی متنوعی است. وجود مکان های تاریخی، موزه ها، تفرجگاه ها و اماکن تفریحی در مشهد و اطراف آن جذابیتی مضاعف به این شهر بخشیده است. مرقد مطهر امام رضا(ع) هر ساله میلیونها زائر را به این شهر می کشاند.

دیدنی های مشهد

شهر مشهد دارای مکانهای دیدنی متنوعی است. وجود مکان های تاریخی، موزه ها، تفرجگاه ها و اماکن تفریحی در مشهد و اطراف آن جذابیتی مضاعف به این شهر بخشیده است. مرقد مطهر امام رضا(ع) هر ساله میلیونها زائر را به این شهر می کشاند. آرامگاه فردوسی- حماسه سرای بزرگ ایرانی- گردشگران بسیاری را از داخل و خارج کشور به این سرزمین جلب می کند.
همچنین کهن دژ توس، بقعه هارونیه و خواجه ربیع از مکان های دیدنی مشهد به شمار می روند. از میان تفرجگاه های اطراف مشهد، می توان به دیدن آبشار زیبای اخلمد در ۸۴ کیلومتری مشهد رفت. این آبشار با وضعیت بدیعش جلوه ای خاص دارد. تفرجگاه های نزدیک تر عبارتند از ییلاقات طرقبه، کنگ، چشمه سبز و شاندیز. عشق و ارادت مردمان به آستان قدس رضوی، باعث وقفیات بیشماری گردیده که بسیاری از آنها اشیاء ذی قیمت یا تاریخی بوده اند. از این رو مجموعه نفیسی از موزه های آستان قدس، شامل موزه تمبر، موزه هنر، موزه ظروف، موزه پول و … گردآوری شده است.
imagesimages
مقابر بسیاری از بزرگان نظیر شیخ بهایی، شیخ طبرسی، عباس میرزا ولیعهد فتحعلیشاه قاجار و پیر پالاندوز در این شهر قرار دارد. گفته می شود قبر شاه تهماسب هم علی رغم کشمکش های پس از مرگ او همچنان در این شهر قرار دارد.
139201060000909

موزه ها

موزه های استان قدس-درحال حاضر مجموعه موزه های آستان قدس رضوی متشکل از دوازده گنجینه به قرار ذیل می باشد:گنجینه قرآن و نفایس
اهمیت این گنجینه به صحف و قرآنهای نفیس آن از جمله قرآنهای منسوب به امام علی (ع)، امام حسن (ع)، امـام حسین (ع)، امـام سجاد (ع) و امـام رضا (ع) می باشد. قرآنهای این گنجینه به خط خطاطان مشهور جهان اسلام،با تذهیب و طرحهای زیبا و ظریف و بر روی پوست آهو یا ورقهای کم نظیر و ارزشمند نوشته شده اســت. شگفتیهای این گنجینه چنان بی منتهاست که خضوع و تجلیل تماشــاگران را مضــاعف می سازد.
445-5
گنجینه تخصصی فرش
این مجموعه شامل سی و هفت تخته قالی و قالیچه است که از میان نفیس ترین فرشهای موجود در آستان قدس رضوی انتخاب شده است. بافت ظریف و لطیف، طرحها و نقش مایه های بدیع و رنگهای موزون قالیهای این گنجینه بسیار چشمگیر است. از آن جمله قالی هفت شهر عشق (که نمای هفت شهر مقدس مکه ، مدینه ، نجف ، کربلا ، کاظمین ، سامرا و مشهد در آن بافته شده است) و قالی گلابتون (که در آن تارهایی از ابریشم با رشته نازک طلا یا نقره پیچیده شده است) را می توان نام برد.
گنجینه هدایای رهبری
طبقه همکف ساختمان موزه قرآن به مساحت ۴۰۰ متر مربع فضای نمایشی از سال ۱۳۷۳ ش به محل نمایش هدایای مقام معظم رهبری اختصاص یافته است . اشیاء این گنجینه شامل آثار هنری ( تابلوهای خط و تذهیب ، نقاشی ، فرش ، تراش روی شیشه ، معرق چوب ، معرق صدف ، سوزن دوزی ، قلمزنی روی مس ) . انواع ظروف ( چینی ، کریستال ، نقره … ) ، ماکتها ، مدالها و … می باشد که توسط شخصیتهای ملی و خارجی به مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای هدیه شده است
گنجینه تاریخ مشهد
آثار این بخش گذشته از امتیاز هنری و تاریخی به علت ذکر تاریخ و نام سازنده و محل ساخت از اهمیت خاصی برخوردار است . اغلب این آثار که توسط زائران امام رضا (ع) اهدا شده را می توان در دو بخش تقسیم کرد. الف- ابزار و ادواتی که در حرم مطهر کاربرد داشته است نظیر ابریق، گلگیر شمع، قفل ها ب- آثار مربوط به بنای حرم مطهر، همچون ضریح قدیمی، محراب ها، کاشی ها.
گنجینه سکه و مدال
یکی از گنجینه های نفیس آستان قدس رضوی، مجموعه سکه ها و مدالهای آن است که در حال حاضر برحسب ظرفیت مکان از بین صدها سکه و مدال خزانه آستان قدس رضوی، تعداد ۴۰۷ سکه از دوره های سلوکی، اشکانی، ساسانی، خلفای اموی، سامانی، آل بویه، خلفای عباسی، غزنوی، سلجوقی و صفویه به همراه ۹۹ عدد مدال به نمایش گذاشته شده است. سکه های ولایتعهدی امام رضا(ع) به تاریخ ۲۰۲ و۲۰۳ هجری قمری از جمله سکه های بسیار نفیس این مجموعه است.
گنجینه تمبر و اسکناس
در این موزه از یکصد و هشتاد کشور جهان، حدود پنجاه هزار قطعه تمبر، برحسب ترتیب زمانی و دوره های تاریخی در دو بخش در معرض نمایش قرار گرفته است. الف- تمبرهای ایرانی، شامل دوره های قاجار، پهلوی و جمهوری اسلامی ایران
ب- تمبرهای خارجی، تمبرهای متعلق به هر کشور برحسب قاره های پنجگانه جهان، اولین تمبر پستی ایران معروف به تمبر شیـر و خورشید متعلق به زمـان ناصـرالــدین شـاه قاجار و تمبر نیمه ناصری (به علت گران بودن قیمت تمبر آنها را نصف می کردند) از جمله تمبرهای ارزشمند این مجموعه می باشند.
گنجینه ظروف
در این گنجینه بیش از صد و پنجاه عدد ظرف از دوره های مختلف تاریخی به نمایش درآمده است. از آن جمله دیس چینی هشت پرآبی، سفید با نقش اژدها و سیمرغ، نماد امپراطور و ملکه یا آسمان و زمین، متعلق به قرن ۱۶ میلادی.
گنجینه سلاحهای گرم و سرد
در این گنجینه ابزار و ادوات رزمی تاریخی در معرض نمایش است. از آن جمله شمشیر فولادی با دسته عاج مزین به نقوش و کتیبه زرکوب روی تیغه و تبرزین فولادی زرکوب قلمزنی شده با دسته چوبی و روکش چرمی.
گنجینه ابزار نجوم و ساعت
در این مجموعه انواع اسطرلاب، تلسکوپهای شکستی و انعکاسی، کره های جغرافیایی، قطب نما، سمت یابها و ساعتهای دیواری، پاندولی، رومیزی به نمایش گذاشته شده است . از آن جمله می توان از ساعت آفتابی با صفحه سنگی و اعداد رومی ساخته شده در سال ۱۷۳۳ میلادی نام برد.
گنجینه صدف و حلزون های دریایی
این مجموعه هزار و سیصد قطعه صدف و حلزون ، عجایبی از شگفتیهای خلقت آفریدگار را در برابر تماشاگر به نمایش می گذارد. این مجموعه توسط آقای محمد سعید فواد وهبه به آستان قدس رضوی اهداء شده است.
گنجینه هنر نقاشی
در این موزه آثار هنرمندان برجسته ایرانی و خارجی به نمایش گذاشته شده است. از آن جمله می توان به آثار پنجمین روز آفرینش، عصر عاشورا، یتیم نوازی حضرت علی(ع) و اولین پیام از استاد فرشچیان، منظره شهر، و اثر ویلیام جیمز اشاره نمود.
 0.261755001375699749_parsnaz_ir

ییلاقات اطراف مشهد

:: آبشار اخلمد
این آبشار در ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد جریان دارد. به علت ارتفاع زیاد و بارندگی فراوان، این آبشار در ماه‌های ابتدای هر سال دارای بیشترین مقدار آب و زیبایی فریبنده‌ای می‌شود. از آنجا که جنس سنگ‌های تشکیل دهنده کوه‌های اخلمد آهکی است بر اثر نفوذ آب دارای حفره‌ها و شکاف‌های مدور و نسبتاً عمیقی می‌باشد. زمین و رسوبات این منطقه به دلیل پیدایش فسیل‌های آمونیت متعلق به اواخر دوران ژوراسیک است کوه‌های اخلمد همه با ارتفاع ده اخلمد دارای باغ‌های زیبا و پرمحصولی می‌باشد و از میان محصولات این منطقه سیب و گلابی اخلمد بسیار معروف است. اخلمد در ۸۴ کیلومتری مشهد و در امتداد جاده مشهد- قوچان واقع شده است. شاه عباس دوم پس از فتح قندهار در راه بازگشت به مشهد و اصفهان چند روزی را در النگ معروف رادکان اتراق کرد و از آبشار اخلمد دیدن نمود. اخلمد دارای سدی قدیمی به نام سد بایسنغری می‌باشد.
images
:: طرقبه
ییلاق طرقبه با نام تروغبذ سابقه‌ای طولانی در تاریخ مشهد دارد تا آنجا که مقدسی در حدود سال ۳۸۰ هجری قمری تروغبذ را از شهرهای توس می‌داند. ترقبه بر سر راه کوهستانی و «مال رو» مشهد به نیشابور، درود واقع شده و از این لحاظ طی تاریخ به عنوان گذرگاه و تفرج‌گاه به شمار رفته است. در روزنامه سفر خراسان ناصرالدین شاه، نیز از ییلاقات این منطقه آمده است. ترقبه در دامنه کوه‌های بینالود و در امتداد دره بسیار با صفایی قرار دارد. به سبب داشتن آب و هوای سالم و مطبوع هر سال مسافران فراوانی در فصل تابستان از این محل دیدن می‌کنند. ترقبه دارای «پارک شهر» است و در دو سوی جاده ورودی آن مغازه‌های بسیاری فروشنده انواع خشکبار و صنایع دستی می‌باشند. محصولات باغی ترقبه فراوان است و دارای سیب و گیلاس مرغوبی نیز می‌باشد.
454511 (13)
:: گلستان
روستای ییلاقی گلستان در راه مشهد- ترقبه واقع شده است. این روستا دارای سدی قدیمی و غاری به نام «زری» نیز هست. غار زری گلستان در مسیر رودخانه آن قرار دارد. دهانه آن در ارتفاع ۱۰ متری رو به سمت مغرب است. مسیر داخلی غار خشک و پرپیچ و خم می‌باشد. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۰۱۰ متر است. در مسیر رودخانه باغ‌های میوه زیادی به چشم می‌خورد.
:: وکیل‌آباد
وکیل‌آباد از تفرجگاه‌های قدیمی و زیبای مشهد است که در انتهای بلوار وکیل‌آباد واقع شده و دارای باغ طبیعی و انبوه از درختان چنار و کاج می‌باشد. آب آن از طریق قنات وکیل‌آباد که سرچشمه آن بندگلستان و مظهر آن در وکیل‌آباد است، تامین می‌گردد. وکیل‌آباد علاوه بر استخرها و جایگاه‌های استراحت مسافران، دارای شهربازی بسیار بزرگی به نام کوهستان پارک شادی با انواع و اقسام وسایل تفریحی و باغ‌وحش می‌باشد. مساحت وکیل‌آباد بیش از ۷۰ هکتار و دارای رودخانه‌ای فصلی است. وکیل‌آباد به علت قدمت خود و قرار گرفتن در دره‌ای باصفا و هوای مطبوع از دیرباز مورد توجه اهالی شهر و مسافران بوده است.
13901220000466_PhotoA

تفرجگاه ها و ییلاقات

:: کوهسنگی
کوه سنگی یکی از مشهورترین گردشگاه مشهد می باشد که در انتهای خیابان شریعتی مشهد قرار دارد؛ آبی که از قناتهای گناباد به حوض بزرگ کوه سنگی می رسد و گلکاری ها و درختکاری های کوه سنگی بر زیبایی آن افزوده است؛ همچنین قرار است در آینده موزه خراسان بزرگ نیز در این مکان احداث گردد. همچنین بازار هنر از دیگر جلوه های این مجموعه است.
Image173413
:: بند گلستان
از جلمه آثار تاریخی مشهد سدی قدیمی معروف به بند گلستان است که در ۱۲ کیلومتری غرب مشهد و در حدود ۴ کیلومتری طرقبه واقع شده است این بند از آثار دوران تیموری می باشد.
36297380
:: کوهستان پارک شادی
کوهستان پارک شادی، بزرگترین شهر بازی مشهد است که درست در کنار پارک جنگلی وکیل اباد قرار دارد. این شهر بازی در یک بلندی مشرف بر پارک جنگلی جای گرفته و مجهز به انواع وسایل بازی کودکان و نوجوانان است؛ اما تا زمان نگارش این سطور فقط در سه ماهه تابستان فعالیت می کند و در دیگر فصول تعطیل است.
5440_635425958767951651_s
:: غار مغان
این غار در ۷۵ کیلومتری مشهد و در جنوئب روستای “مغان” قرار گرفته است؛ فسیل هایی که در این غار پیدا شده مربوط به دوران دوم زمین شناسی است؛ “غار مغان” دارای دو دهانه در جنوب شرق است وارتفاع آن از سطح دریا ۲۹۱۰ متر می باشد؛ هر چه به درون غار می رویم ارتفاع دهانه غار بیشتر و شیب آن نیزفزونی می یابد. درون غار فرو شعبات و تونل هایی است که به هم راه دارند و در قسمتی از آن نیز آب دیده می شود.
454511 (16)
:: چشمه گیلاس
نام قدیمی این مکان گلسب بوده و در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غربی مشهد و ۲۱ کیلومتری غرب آرامگاه فردوسی قرار گرفته است؛ درعهد تیموری به همت امیرعلیشیرنوایی، آب این چشمه به سوی شهر مشهد هدایت شده و از صحن عتیق می گذشته است.
:: باغ وحش وکیل اباد
در جنوب غربی مشهد و در کنار پارک جنگلی وکیل آباد، قرار دارد.
:: طرقبه وشاندیز
دسترسى به ییلاقات طرقبه و شاندیز از طریق بلوار وکیل آباد میسر است ، طرقبه در ۱۰ کیلومترى و شاندیز دز ۲۰ کیلومترى مشهد قرار دارند.
دره هایى که در دامنه هاى شمالى کوه بینالود قرار دارند و امتداد آنها به قلل مرتفع بینالود میرسد، در دل خود روستاهاى قدیمى و بزرگى را جاى داده است که قرنها محل زندگى و ییلاق مردم بوده است. این مناطق از آب و هواى معتدل برخوردار بوده و پوشیده از باغاتى هستند که در کنار نهر یا رودهایى که از ارتفاعات بینالود سرچشمه مى گیرند، ایجاد شده اند. در حال حاضر در اکثر این باغات اماکن پذیرایى ایجاد شده است. مهم ترین ییلاقات اطراف مشهد عبارتند از: طرقبه، شاندیز و گلستان. طرقبه و شاندیز مرکز صنایع دستى و خشکبار هستند.
:: شهر بازی ها
علاوه بر شهر بازی بزرگ کوهستان پارک شادی-مجموعه تفریحی کوهسنگی-شهربازی پارک ملت -سرزمین عجایب مجتمع تجاری الماس شرق و همچنین شهر بازی مجتمع تجاری پروما در شهر وجود دارند.
26199896
:: سرزمین موج های ابی
پارک سرزمین موج های ابی بزرگترین ومجهزترین مجموعه ابی سرپوشیده در سطح خاورمیانه میباشد.کلیه مراحل ساخت مجموعه های ورزشی جهت رشته های گوناگون با رعایت استانداردهای روز دنیا و استفاده از تکنولوژی پیشرفته و همچنین مهندسین و پرسنل کارآزموده انجام گرفته است.این مجموعه توسط شرکت ترکی پولین متخصص در ساخت پارک های ومجموعه های ابی ساخته شده است.برای ساخت این مجتمع آبی که از سال ‪ ۸۳کار ساخت آن آغاز شد و تا پایان اردیبهشت ماه ۸۴ به طول انجامید ، ‪۹۰میلیارد ریال هزینه شده است.فاز نخست این مجتمع آبی به مساحت ‪ ۸۴۶۰متر و در زمینی به مساحت ‪ ۲۳۰۰مترمربع بنا شده است.این مجموعه سرپوشیده دارای سرسوره های عمودی موج دار-دریاچه ورودخانه همراه با موج مصنوعی-سونا جکوزی-اتاق ماساژو…. با ‪ ۲۴صندلی متحرک پیش بینی شده است.این مجتمع دارای یک منبع یک میلیون لیتری ذخیره آب است ، سیستم تصفیه آب به صورت خودکار ، مانع اسراف آب ناشی از سرریز سرسره‌ها و استخرها می‌شود.پارک آبی در هر شیفت پذیرای ‪ ۱۲۰۰تا ‪ ۱۵۰۰نفر است.
سرزمین-موجهای-ابی
 454511 (10)

مراکز خرید

:: مجتمع تجاری الماس شرق
زیر بنای این سازه در حدود ۶۵۰۰ متر مربع و در ۵ طبقه به ارتفاع هر طبقه ۵/۴ متر بنا شده است.این سازه علاوه بر ۱۲۱۰ واحد تجاری دارای فضاهای جانبی دیگری نیز مانند نماز خانه – رستوران ملل court food فضای استراحت مراجعین – مرکز فوریت های پزشکی – مراکز اداری بانکی -پست – سرویس و فضای بازی کودکان می باشد.در مجاورت این سازه پارکینگ ۵طبقه الماس شرق با زیر بنای حدود ۲۷۰۰ متر مربع قرار گرفته که در طبقات۱- و ۰ و ۱+ و ۲+ با سازه الماس شرق به وسیله ی تونل و پل متصل شده است .در نمای خارجی و داخلی این سازه از مصالح متنوعی همچون سنگ و شیشه ،فلز و بایرامیکس و . . . استفاده شده است .در نمای خارجی این سازه از سنگ در سر در ورودی ها و نمای شیشه در دور تا دور سازه و هم چنین از نمای فلز در ستون ها و جای جای سازه استفاده شده است .از نمای بایرامیکس هم برای پوشش بتنی بعضی از دیوارها خارجی و ستون ها استفاده شده است .
454511 (8)
:: مجتمع تجاری پروما
پروژه مجتمع تجاری پروما ، واقع در میدان جانباز مشهد با کاربری تجاری قرار دارد. زیربنای این ساختمان که متعلق به شرکت کاروان ستاره شرق می باشد حدود ۲۵۰۰ متر مربع است .اسکلت ساختمان به شکل یک سازه بتنی با قابهای خمشی بوده که دارای اتصالات کاملا صلب می باشد . ساختمان دارای پی نواری بوده که به ضخامت یک متراجرا شده است. فاصله تقریبی ستونها از یکدیگر حدود ۵/۷ متر بوده و ارتفاع طبقات حدود ۶ مترمی باشد . حجم کل بتن ریزی در این سازه ۱۴۰۰۰ متر مکعب می باشد.
فروشگاه بزرگ پرومای مشهد دارای امکانات وسیع فروشگاهی، بازار عرضه انواع کالا،فست فود ، کافی شاپ ، شهربازی ، بولینگ و … کانون مراجعه ، خرید و گذران ساعتهای فراغت هزاران خانواده مشهدی و زائرین این شهر مقدس می باشد.
 454511 (11)
:: زیست خاور
رضا،‌مجتمع تجارتی زیست خاور در اول خیابان دکتر شریعتی (کوهسنگی) و فروشگاههای خیابان احمدآباد، خیابان دانشگاه، خیابان جنت، خیابان طبرسی، خیابان نواب صفوی، خیابان امام رضا(ع)، خیابان شیرازی، و بلوار شهید مدرس (دروازه طلایی) از مراکز خرید شهر محسوب می‌شوند.مجتمع زیست خاور در زمینی به مساحت ده هزار متر مربع بنا گردیده است که دارای ۷۵ هزار متر مربع زیربنا در ۱۷ طبقه و با ارتفاع ۶۸ متر می باشد. این ساختمان که یکی از عظیم ترین ساختمانهای تجاری و مسکونی ایران است در ابتدای خیابان کوهسنگی واقع شده است. معماری، گچ‌کاری و هنر ایرانی در زوایای مختلف این بنا به شکلی زیبا و قابل تحسین به کار رفته و با توجه به موقعیت مکانی ،‌از چهارگوشه مشهد قابل رویت می باشد.ساخت این مجتمع به دوره ی محمد رضا شاه پهلوی برمیگردد.

454511 (9) 454511 (12)
:: بازار رضا
بزرگترین مرکز خرید مسافران و زائران، بازار رضا(ع) می‌باشد . در این بازار انواع سوغات مشهد از قبیل فیروزه، انگشتر،طلاجات، زعفران،نبات، پوستین، مهر سجاده، تسبیح و لباس و غیره به فروش می‌رسد. این بازار دو محل ورودی و حروجی اصلی دار که یکی در میدان بیت‌المقدس(فلکه آب) و دیگری در میدان ۱۷ شهریور است..این بازار در فضایی به طول ۸۰۰ متر و عرض ۳۰ متر ساخته شده است که مجموعا ۷۲ هزار متر مربع زیربنا دارد. از این مجموعه ۴۳ هزار متر مربع د ر بازار رضا و ۲۹ هزار متر مربع دیگر در سراهای تجاری میدان ۱۷ شهریور واقع شده است.
:: بازار بین المللی
بازار بین المللی مشهد واقع در خیام شمالی بازارهای چینی ها و روس ها وفروشگاههای خیابان احمدآباد، خیابان دانشگاه، خیابان جنت، خیابان طبرسی، خیابان نواب صفوی، خیابان امام رضا(ع)، خیابان شیرازی، و بلوار شهید مدرس (دروازه طلایی) از مراکز خرید شهر محسوب می‌شوند.